Balti riikide infokampaania:
Valgevene infokampaania:

Milles seisneb probleem?

Lugege hoolikalt toodete silte ning võimalusel valige ökomärgisega tooteid.

 

Kas on seaduseid,
mis meid kaitsevad?

 

 

Enamiku kodustest puhastustöödest saab kergesti tehtud igapäevaste ja tavaliste, vähem mürgiste ning odavate ainetega.

 

Paljudes puhastustoodetes sisalduvad kemikaalid on söövitava toimega, võivad ärritada nahka ja hingamisteid  ning põhjustada allergiaid. Mürgistuskeskuste andmetel on enamik juhtumitest, kus inimesed on kokku puutunud ohtlike kemikaalidega või saanud mürgistuse, seotud puhastustoodetega. Ägeda mürgistuse juhtumid puudutavad sageli alla kuueaastaseid lapsi, kes on neid kogemata alla neelanud või ümber ajanud.

Kui kasutate kodus erinevaid puhastustooteid, võib tulemuseks olla lühiajaliselt kõrge kemikaalide tase toaõhus, kontsentratsioon  võib olla isegi kõrgem kui saastatud linnade välisõhus.

Paljud teadlased on hakanud nüüd muretsema selle pärast, et pikaajaline kokkupuude erinevate kemikaalide väikeste koguste kokteiliga – nagu näiteks need, mida puhastusvahendid jätavad toaõhku või kodutolmu – võib seada ohtu meie tervise. Tavaliselt kontrollitakse  kemikaali mõju inimese tervisele ühe kemikaali kaupa. Kuid tegelikkuses puutume me iga päev kokku mitmete kemikaalidega. Riski saab vähendada, valides ohutumad tooted. Enamiku kodustest puhastustöödest saab kergesti tehtud igapäevaste ja tavaliste, vähem mürgiste ning odavate ainetega nagu söögisooda, pesusooda, äädikas, sool, sidrunimahl, taimeõli, seep ja booraks. Ning üha rohkem tootjaid pakub ka ohutumaid  puhastustooteid.

Puhastustooteid reguleerib Euroopa Liidus määrus detergentide kohta, direktiiv üldise tooteohutuse kohta, biotsiidimäärus ning kemikaale ja nende ohutut kasutamist reguleeriv määrus (REACH).

Teatud kogusest alates peavad mõned ainegrupid, mida kasutatakse säilitusaine, lõhnaaine või pindaktiivse ainena, olema pakendil märgitud. Samuti tuleb tootesiltidel kasutada teatavaid ohusümboleid, mis näitavad näiteks seda, kas toode on ärritav või söövitav. Ehkki mõnede ainete kasutamist on piiratud, võib neid puhastustoodetes siiski leiduda väga väikeses koguses (alla selle kontsentratsiooni, millest alates on kehtestatud piirang).

 

 

Valige vähem ohtlikke aineid sisaldavaid kodukeemia tooteid!

Kui teate, millised ained on probleemsed (vt. allolevat ohtlike kemikaalide tabelit), siis oskate seda infot siltidelt otsida.

Vätige tooteid, millel on alltoodud ohusümbolid (piktogrammid):

 

Võimalusel eelistage ökomärgisega tooteid.

Märgised, mida võite usaldada on näiteks Prantsusmaa ECOCERT, Itaalia ICEA,
Euroopa Liidu ökomärgis – ELi Lilleke või Põhjamaade Luik:

Mõju meie tervisele

Allolevas tabelis väljatoodud nimekiri kodukeemias leiduvatest ohtlikest kemikaalidest ning nende kahjulikust mõjust meie tervisele.


Hea nõu!

  • Vältige lõhnaainetega tooteid. Lõhnaained on sageli ohtlikud ning ei anna puhastusomadustele midagi juurde; vastupidi – sageli kasutatakse neid üksnes halva lõhna varjamiseks, mida põhjustab ebapiisav puhastus. Vältige lõhnaainete ja näitekst õhuvärskendajate kasutamist, eriti lastetoas.
  • Vältige desinfitseerimisvahendeid ja tooteid, mis on väidetavalt antibakteriaalse toimega.
  • Kogu majapidamist saab puhastada üldotstarbelise puhastusvahendi/pesuvedeliku/küürimispastaga, mis on valmistatud sidrunhappest või soodast.
  • Puhastusained ei saa olla 100% keskkonnasäästlikud. Seetõttu kasutage neid nii vähe kui võimalik ja jälgige kogust, eriti kontsentraatide puhul.
  • Ohutuse tagamiseks: mürgistuse vältimiseks hoidke puhastusvahendeid lastele  kättesaamatus kohas. Ärge valage puhastusvahendeid mõnda teise pudelisse (kus tavaliselt hoitakse toitu või jooki).

 

Lisainformatsiooni ohtlike kemikaalide kohta kodukeemia toodetes ning nõuaneid, kuidas vähendada kokkupuudet ohtlike kemikaalidega leiate meie infoteatmikust.